banner
 

 » Üyelik Sistemi
 » Avantajlar
 » 24 Kasım Eğitimciler
 » 14 Mart Tıp Tenis Turnuvası
 » Öğrenci Kupası
 » Expat Tennis Cup
 » Açık Alanya Tenis Turnuvası
 » Kayak
 » Dalış
 » Off-Road
 » Karting
 » Rüzgar Sörfü
 » Su Sporları
 » Yaz Okulu
 » Kış Okulu
 » Performans Tenisi
 » Bireysel Ders
 » Grup Dersi
 » Partnerlik
 » İletişim Bilgileri
      Antrenörlerimiz
      Okul Sporları
      İnsan Kaynakları
      Başvurular
    ANKET

Hangi marka raket kullanıyorsunuz
Prince
Wilson
Babolat
Dunlop
Head
Völkl
Yonex
Fischer
Diğer

Bu ankete 849 kişi katıldı

    SAYAÇ
 Ziyaretçi : 1342537
  Ip : 3.237.16.210
  Online  

 
   VOLEYBOL KÜÇÜK ERKEK
Kategori:  VOLEYBOL KÜÇÜK ERKEK
Eklenme Tarihi: 27.11.2013
Yer  75. YIL SPOR SALONU
 
 VOLEYBOL KÜÇÜK ERKEK
 

2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ALANYA İLÇESİ OKUL SPORLARI

VOLEYBOL KÜÇÜK ERKEK GRUPLARI VE MÜSABAKA FİKSTÜRÜ

 

A GRUBU                                                                                                                     B GRUBU                                                                                                     :

  1.                ÖHEP KOLEJİ                                                                                                        1. OBA HACIKADİROĞLU O.O.
  2.                GÖNÜL KEMAL REİSOĞLU O.O.                                                                          2. KEMAL ŞUBERİ O.O.
  3.                SEMA-ERAY ERDEM O.O.                                                                                    3. İNÖNÜ O.O.

                                                                              

 

VOLEYBOL KÜÇÜK ERKEK GRUP MÜSABAKALARI:

TARİH

SAAT

KATEGORİ

A TAKIMI

B TAKIMI

MÜSABAKA YERİ

SKOR

30 ARALIK 2013 PAZARTESİ

12:00

KÜÇÜK ERKEK A GRUBU

A1: ÖHEP KOLEJİ   

A2: GÖNÜL KEMAL REİSOĞLU O.O.    

75. YIL SPOR SALONU

 

KÜÇÜK ERKEK B GRUBU

B1: OBA HACIKADİROĞLU O.O.

B2 KEMAL ŞUBERİ O.O.

 

 

TARİH

SAAT

KATEGORİ

A TAKIMI

B TAKIMI

MÜSABAKA YERİ

SKOR

31 ARALIK 2013 SALI

12:00

KÜÇÜK ERKEK A GRUBU

A3: SEMA-ERAY ERDEM O.O.

A1: ÖHEP KOLEJİ   

75. YIL SPOR SALONU

 

KÜÇÜK ERKEK B GRUBU

B3 İNÖNÜ O.O.

B1: OBA HACIKADİROĞLU O.O.

 

 

TARİH

SAAT

KATEGORİ

A TAKIMI

B TAKIMI

MÜSABAKA YERİ

SKOR

 02 OCAK 2014 PERŞEMBE

12:00

KÜÇÜK ERKEK A GRUBU

A2: GÖNÜL KEMAL REİSOĞLU O.O.    

A3: SEMA-ERAY ERDEM O.O.

75. YIL SPOR SALONU

 

KÜÇÜK ERKEK B GRUBU

B2 KEMAL ŞUBERİ O.O.

B3 İNÖNÜ O.O.

 

 

 

 

TARİH

SAAT

KATEGORİ

A TAKIMI

B TAKIMI

MÜSABAKA YERİ

SKOR

06 OCAK 2013 PAZARTESİ

11:00

KÜÇÜK ERKEK

YARI FİNAL

A Grubu 1.’si:

B Grubu 2.’si:

 

75. YIL SPOR SALONU

 

12:00

B Grubu 1.’si:

A Grubu 2.’si:

 

 

 

TARİH

SAAT

KATEGORİ

A TAKIMI

B TAKIMI

MÜSABAKA YERİ

SKOR

06 OCAK 2013 PAZARTESİ

13:00

 

KÜÇÜK ERKEK 3.’lük maçı

A1: - B2: Mağlubu:

B1: - A2: Mağlubu:

75. YIL SPOR SALONU

 

14:00

 

KÜÇÜK ERKEK FİNAL MAÇI

A1: - B2: Galibi:

B1: - A2: Galibi:

 

 

 

 

TERTİP KOMİTESİ TÜM OKULLARIMIZA BAŞARILAR DİLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OKUL SPORLARI VOLEYBOL AÇIKLAMALAR

 

1. Yarışmalar; Spor Genel Müdürlüğü Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği, Uluslar arası Oyun Kuralları ve Yarışma Talimatları ile Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca öngörülen hükümlere uygun olarak yapılacaktır.

2. Yarışmalar minikler mahalli, küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde ise mahalli, grup, yarı final ve Türkiye birinciliği kademelerinde kız ve erkek okul takımları arasında ayrı ayrı yapılacaktır.

3. Doğum tarihleri:

Minikler Kategorisi (Mahalli) (şenlik voleybolu)

2004 - 2005 – 2006 - 2007

Küçükler Kategorisi (mini voleybol)

2002 - 2003

Yıldızlar Kategorisi

2000 - 2001

Gençler kategorisi

1996 - 1997 - 1998 - 1999

 

 

4. a) Grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışmalarına katılacak kız ve erkek takımları, küçükler kategorisinde en fazla 10 (on) sporcu, yıldızlar ve gençler kategorilerinde en fazla 12 (oniki) sporcu, 1 idareci, 1 çalıştırıcı yada 2 çalıştırıcıya yasal harcırahları ödenir.

b) Mali konularla ilgili diğer hususlarda Spor Genel Müdürlüğü Okul Spor Faaliyetleri Genel Yarışma Talimatı’nın 17 nci maddesine göre işlem yapılır.

c) İlan edilen grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışma programlarına göre müsabakaları erken sonuçlanan veya tamamlanan takımların yasal harcırahları, organizasyonu düzenleyen il müdürlüğünce hazırlanan ayrılış evrakında belirtilen tarihe göre ödenecektir.

ç) Avans kapatma işlemleri kafile idarecisi veya çalıştırıcısı tarafınca yapılacaktır. Ödemelerde kafile onay listesi ödeme bordrosuna mutlaka eklenecektir.

5. a) Mahalli yarışmalarda ilk dört dereceyi elde eden takımlara kupa, madalya ve başarı belgesi, dereceye giremeyen takımlara ise katılım belgesi verilir.

b) Grup ve yarı final yarışmalarında bir üst kademedeki yarışmalara katılma hakkı elde eden takımlara ve sporcularına başarı belgesi, elde edemeyen takımlara ise katılım belgesi verilir.

c) Türkiye birinciliği yarışmalarında ilk dört dereceyi elde eden takımlara kupa, madalya ve başarı belgesi, dereceye giremeyen takımlara ve sporcularına ise başarı belgesi verilir.

6. a) Küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde grup yarışmalarına katılacak takım sayıları, bir önceki yıl Türkiye birinciliği yarışmasında ilk dört dereceyi elde eden takımların illeri ve içinde bulunulan öğretim yılında mahallinde düzenlenen yarışmalara fiilen katılan ve fikstürü tamamlayan takım sayıları dikkate alınarak tespit edilecek kontenjanlar doğrultusunda belirlenerek Daire Başkanlığımızca ilan edilecektir.

b) Küçükler, yıldızlar ve gençler kategorisinde bir önceki öğretim yılı Türkiye birinciliği yarışmalarında ilk dört dereceyi elde eden takımların illeri ile K.K.T.C direkt olarak yarı final yarışmalarına katılacaktır.

c) Kafile onayında 4 üncü maddenin (a) fıkrasında yer alan sporcu, idareci ve çalıştırıcı sayısından fazla kişi yer alamaz.

7. a) Tertip komiteleri yarışmalar öncesinde düzenlenecek teknik toplantıda Daire Başkanlığımız tarafından yayınlanan yarışma programına göre müsabaka programını belirlemek ve uygulamakla yetkilidir.

b) Daire Başkanlığımız gerekli gördüğü takdirde yarışma programı ve usulleri gibi hususları değiştirmede yetkilidir.

c) Yarışmalara bir ilden iki veya daha fazla takımın katılması halinde bu takımların kura ile ayrı ayrı gruplara dağılımı sağlanacaktır. (Bir ilden üç takım katılırsa 2-1 şeklinde, dört takım katılırsa 2-2 şeklinde kura ile ayrı ayrı gruplara verilecektir.)

8. İtirazlar, tertip komitesine talimatın 19 uncu maddesinde belirtilen hükümlere göre yapılır. İtirazın değerlendirmeye alınabilmesi için organizasyonu düzenleyen il müdürlüğünün hesabına 250 TL ücret yatırılır.

9. Onaylı isim listelerinde yazılı olan idareci, çalıştırıcı dışında bir başkasının sahaya girmesine, yöneticilik ve çalıştırıcılık yapmasına izin verilmeyecektir.

10. a) ISF’ye katılacak okul takımları örgün eğitim veren kurumları kapsamakta olup, yaygın eğitim veren kurumların ISF kuralları gereği Türkiye Birincisi olsa dahi ülkemizi temsil edemeyecektir.

b) Örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören sporcu öğrenciler, yaş ve kategorilerinde kendi okul takımlarında yarışmalara katılmak zorundadır. Ancak yaş ve kategorilerinde kendi okul takımı bulunmaması halinde bağlı bulundukları ilde faaliyet gösteren ve Bakanlığımızca okul spor faaliyetlerine katılması uygun görülen yaygın eğitim kurumlarının oluşturdukları takımlarda okullar arası yarışmalara katılabilirler.

11. Minikler kategorisinde (şenlik voleybolu) yarışmalar mahallinde düzenlenecektir. Bir üst kademe yarışması olmayacaktır.

12.Sporcular yarışma süresince aynı forma numarası ile oynayacaklardır.

13.Yarışmalar yıldızlar ve gençler kategorilerinde normal sahalarda, normal voleybol topu ile oynanacaktır.

14. Küçükler, yıldızlar ve gençler kategorileri, mahalli yarışmalarının kazanılmış 3 üzerinden oynanır.

15.Yıldızlar ve gençler kategorilerde mahalli yarışmalarda 2 çizgi hakemi görevlendirilecektir.

16.File Yükseklikleri:

a) Yıldızlar kategorisi : Kız 2.15 m. Erkek 2.35 m.

b) Gençler kategorisi : Kız 2.24 m. Erkek 2.43 m.

c) Küçükler kategorisi (Mini Voleybol ) : Kız 2.05 m. Erkek 2.05 m.

17. Yıldız kız ve erkeklerde;

a) Takımlar müsabakalara en az 9 (dokuz) oyuncu ile geleceklerdir.

b) Dokuz oyuncu ile müsabakalara gelen takımlar birinci sette oyuncu değişikliği haklarını kullanamayacaklardır.

* İlk sette oyuna hiç girmemiş üç oyuncunun ikinci sette oyuna başlaması ve set boyunca sakatlık haricinde oyundan çıkartılmaması, üçüncü setten itibaren oyuncu değişikliğinin normal kurallar çerçevesinde devam etmesi kuralı uygulanacaktır. oyuna hiç girmemiş ve oynamayan üç oyuncunun ikinci setin başlangıç diziliminde yer alması zorunludur.

* İkinci sette oyuna başlayan (ilk sette oyuna hiç girmemiş) üç oyuncu hiçbir şekilde (sakatlık hariç) oyundan çıkarılamayacaktır. (Sakatlık ile ilgili kararı müsabaka anında sahada bulunan sağlık elemanı verecektir.)

* Üç oyuncu ile ilgili kural dışı değişiklik yapıldığı anda, bu bir dönüş hatası olarak değerlendirilecektir. Bu durumda; hatanın yapıldığı andan itibaren servis karşılayan takıma bir sayı ve servis atma hakkı verilecek, ilaveten (yazı hakemi hatanın başlangıç anını belirlemiş olmalıdır) takımın hatalı durumda kazandığı sayılar iptal edilecektir. Bu durumda rakip takımın sayıları aynen geçerli kalmalıdır.

* Eğer hatanın yapıldığı an tespit edilemiyorsa kazanılmış sayılar iptal edilmez. Takım bir sayı kaybı ile cezalandırılır ve servis rakip takıma geçer.

Yıldız erkeklerde:

c) Servis sıçramadan ve yakından(servis çizgisine en yakın yerden) atılacaktır.

Yıldız kızlarda:

ç) Oyuna sadece alttan servis atışı ile başlayacaktır. Alttan servis: ayaklar rakip sahaya dik ya da yan konumda iken, bel hizasını geçmeyecek şekilde topun elden çıkartılarak vuruşun tamamlanması şeklinde tanımlanmaktadır.

d) Uygulamada, servis atışı omuz üstünden yapıldığı takdirde Baş hakem tarafından oyuncu uyarılacak ve servis tekrarı yaptırılacaktır.Uyarıdan sonra aynı takım tarafından ikinci defa omuz üstü vuruşta servis karşılayan takıma bir sayı ve servis atma hakkı verilecektir.

e)Yıldızlar(kız- erkek) kategorisinde libero oyuncu uygulamasına izin verilmeyecektir.

 

* Okul takımı çalıştırıcısının, beden eğitimi öğretmeni değilse 2013-2014 yılı vizeli voleybol antrenörlüğü belgesine  sahip olması, sabıka kaydının olmaması ve voleybol müsabakalarında hak mahrumiyeti cezası almamış olması gerekmektedir.

 

 

2013-2014 YARIŞMA MİNİ VOLEYBOLU OYUN KURALLARI

TEMEL İLKE VE KRİTERLER

 

Yarışma mini voleybolu:

Yarı sahası 6 x 6 metre, tam sahası 12 x 6 metre ölçülerde oynanır.

1.8.8.1. Yarışma mini voleybolu file yüksekliği erkekler ve kızlar için 2.05 metredir.

1.8.8.2. Top ağırlıkları;

Şenlik mini voleybolu: öncüler (7-8 yaş grubu) 90 gram

Şenlik mini voleybolu: izciler (9-10 yaş grubu) 140 gram,

Yarışma mini voleybolu: 200 gramdır.

1.8.8.3. Oyuncu sayıları;

Şenlik mini voleybolu: 3 oyunda, 3 oyun dışında olmak üzere toplam 6 oyuncu,

Yarışma mini voleybolu: 4 oyunda, 4 oyun dışında olmak üzere toplam 8 oyuncudan oluşur.

1.8.8.4. Oyun süreleri;

Şenlik mini voleybolu: 10 dakikalık sürelerle 1 günde en fazla 60 dakika,

Yarışma mini voleybolu: kazanılmış 2 set üzerinden toplam 3 set olacak şekilde; setlerde 1-1'lik eşitlik hâlinde 15 sayılık netice seti oynatılır. Bir günde en fazla 2 yarışma yaptırılabilir.

1.9. Yarışma mini voleybolunda; takımların her sette 1 mola hakkı vardır, teknik mola yoktur.

1.10. Şenlik mini voleybolunda, bu talimatın

1.8.6. maddesinde önerilen sistemde hakem görevlendirilir.

1.10.1. Yarışma mini voleybolunda, Türkiye şampiyonası finallerine kadar yarışmalar iki hakemle (başhakem, gönüllü yazı hakemi) yönetilir. Gönüllü yazı hakemi bulunmadığı takdirde sertifikalı hakemler görevlendirilebilir. Türkiye şampiyonası yarı final ve finallerinde başhakem, yardımcı hakem ve yazı hakemi görevlendirilir.

1.10.2. Yarışma mini voleybolunda, (grup, yarı final ve final yarışmalarında başhakem, yardımcı hakem, yazı hakemi ve 2 (iki) adet çizgi hakemi görevlendirilir.) ilçe, il, grup ve yarı final yarışmalarında yazı hakemliği görevi gönüllülerce yapılır. Ancak; gönüllü yazı hakemi bulunamadığı takdirde sertifikalı hakemler de görevlendirilebilir.

1.10.3. Bu talimatta yer almayan hususlarda uluslararası oyun kuralları hükümleri geçerlidir.

1.10.4. Ardı ardına yapılacak müsabakalarda iki maç arası en az 10 dakikadır. Takımların filede beraberce en az 6 dakika ısınmaları sağlanır.