banner
 

 » Üyelik Sistemi
 » Avantajlar
 » 24 Kasım Eğitimciler
 » 14 Mart Tıp Tenis Turnuvası
 » Öğrenci Kupası
 » Expat Tennis Cup
 » Açık Alanya Tenis Turnuvası
 » Kayak
 » Dalış
 » Off-Road
 » Karting
 » Rüzgar Sörfü
 » Su Sporları
 » Yaz Okulu
 » Kış Okulu
 » Performans Tenisi
 » Bireysel Ders
 » Grup Dersi
 » Partnerlik
 » İletişim Bilgileri
      Antrenörlerimiz
      Okul Sporları
      İnsan Kaynakları
      Başvurular
    ANKET

Hangi marka raket kullanıyorsunuz
Prince
Wilson
Babolat
Dunlop
Head
Völkl
Yonex
Fischer
Diğer

Bu ankete 850 kişi katıldı

    SAYAÇ
 Ziyaretçi : 1351885
  Ip : 18.212.120.195
  Online  

 
YAZARLARIMIZ
 
TENİS
Ahmet SÖNMEZ
RAKET SAPI HAKKINDA .....

Merhabalar,
 
Tennis Magazin dergisindeN KORAY BEY çevirmiş   raket sap ölçüsü ile ilgili bir yazı ilgimi çekti. Paylaşmak istedim!
 
 
Raket sapları , profesyonel ve hobi oyuncularında , gitgide inceliyor. Bu durum son dönemdeki oyun şekli ile içiçe geçmiş trendin sonucudur:
"Sap ne kadar incelirse , spin o kadar artar!"
 
Boris Becker , raketi eline aldığında sanki bir ağaç gövdesi tutuyordu; en azından bugünkü bakış açısıyla! Becker'in raket sap ölçüsü 5 idi. fakat ana grip yerine 2 adet overgrip kullanırdı!Bu ölçü o zamanlar için anormal bir ölçü değildi ama şimdi öyle değil! 18 yıldır Alman Davis Cup takımının raket ve tellerinden sorumlu Gunther Straehle;
"Sap ölçüleri gitgide küçülüyor" diyor. "Eskiden genel olarak erkekler L4/L5 sap ölçüsüyle oynarken bugün L3 sap ölçüsüyle oynamaktadırlar."
Bayanlarda da L3'den L2'ye doğru bir kayma vardır. Sap ölçülerindeki küçülme trendi özellikle kendini amatör tenisde göstermektedir. Prince firması 80'li yıllarda satışlarının %60'ını L4/L5 olarak yapardı. Günümüzde ise raket satışlarının yaklaşık üçte ikisi L2 ve L3 olmuştur. Wilson'da da benzer rakamlar vardır. Daha 90'lı yılların ortasında L3 en popüler ölçü iken yavaş yavaş L2 zirveye doğru gitmektedir. Dunlop 2005 yılında L5'i
ürün gamından çıkarmıştır zira bu ölçünün satışı neredeyse sıfırdı!
 
Overgrip=Yarım Ölçü Büyük Sap Ölçüsü
Neden insanlar küçük sap ölçüsünü bu kadar sevmeye başladılar?
"Çünkü ince sapla daha fazla spin üretilebiliyor. raket daha hızlı kavranıp ve raket topun üzerinden daha iyi çekilebiliyor." diyor New York'lu raket uzmanı Roman Prokes.
Gunther Straehle de şöyle tamamlıyor; " Eskiden overgripler yoktu. Artık hemen hemen herkes overgriple oynuyor." Her overgrip raket sapını yarım ölçü büyütüyor.
Açık duruş , raketi bilekten olabildiğince geri alma , extrem tutuşlar , bol spin ve açılı vuruşlar...günümüz modern tenisinin görüntüsü bu. Raketler de buna uymak zorunda. Gitgide daha hafifliyorlar ve kordajlar açık kordaja dönüyor ki topa daha fazla kuvvet verilebilsin. Bunun sonucunda da raketin manevra kabiliyeti ince saplarla bile problemsiz bir şekilde halloluyor. "Herşeye rağmen ince sap kontrolun kaybolmasına sebep olabilir" diyor Straehle. Bu sebeple , iyi bir çift oyuncusu Daniel Nestor(L5) gibi oyuncular  , return ve volelerde  daha çok kontrole ihtiyaç duydukları için daha kalın sapı tercih ediyorlar. Keza Tommy Haas gibi tekniği çok iyi oyuncu güçlü vuruşlar için L5'i tercih edebiliyor. Bu duruma en karşıt örnek ise modern tenisin ilahlarından Rafael Nadal'dır(L2). Raket sapının küçük olması sayesindedir ki bileğini de rahatça devreye sokarak bol spinli oynayabilmektedir.
 
Straehle'ye göre sap ölçüsünü bulmak için kullanılan klasik formül ,  raket kavrandığında baş parmak ile parmak uçları arasında kalan alan serçe parmağın kalınlığı kadar olmalıdır , artık kullanılmamaktadır. Günümüzde geçerli slogan , nasıl rahat hissediyorsan , onu kullanabilirsindir. Klasik formüle göre küçük saplı ve baş parmağın ve diğer parmaklarla birbirine temas etmesi artık çok önemli bir sorun olarak görülmemektedir. 10 oyuncudan 8i günümüzde daha küçük saplı raketi tercih etmektedir. Artık yetişkinler için bile L0 , 102mm çevre , bir nevi sıfır beden  raketler çıkmaktadır. 
 
ATP oyuncuları genelde L3 kullanmaktadır. 80li yılların sonunda ATP'de çoğunluk L5 kullanılırdı. Bayanlarda ise WTA oyuncuları genellikle L2 kullanıyorlar. Geçmişte ise L3 kullanırlardı.
Bazı oyuncuları kullandıkları sap ölçüleri şu şekildedir:
L1: Marion Bartoli
L2: Elena Dementieva , David Ferrer , Rafael Nadal , Dinara Safina
L3: Kim Clijsters , Roger Federer , Lleyton Hewitt , Jelena Jankovic , Maria Sharapova , Nicolas Almagro
L4: Bob ve Mike Bryan , Martin del Potro , Andy Roddick , Vera Zvonareva
L5: Gael Monfils , Serena ve Venus Williams , Ivo Karlovic , Jo-Wilfried Tsonga , Tommy Haas 
 
Sap ölçülerini mm ve inch olarak da karşılıkları şu şekildedir:
L1=ince 4 1/8 inch 105 mm
L2=ince 4 1/4 inch 108 mm
L3=normal 4 3/8 inch 111 mm
L4=normal 4 1/2 inch 114 mm
L5=kalın 4 5/8 inch 118 mm
L6=kalın 4 3/4 inch 121 mm
 
Yazan:Tim Böseler
 
Yazıyı çeviren olarak şunu ifade etmem lazım , ben sadece yorumsuz olarak yazıyı çevirdim. Teknik olarak konuyu bilmem. Bir hata varsa , konunun uzmanları lütfen düzeltsin.
Bu yazıda bir şey dikkatimi çekti ve özellikle de altını çizdim. 18 yıldır Alman Davis Cup takımının tellerinden ve raketlerin çekilmesinden sorumlu birinin olması...
İnternette bu adam hakkında çok küçük bir araştırma yaptım. Adamın hayatı tel. 1993 yılından beri Alman Davis Cup takımı ile heryere gidiyor ve tek başına takımın tellerini çekiyor.
Hatta Almanya'ya deplasmana gelen Davis Cup takımlarına talep halinde kordaj servisi veriyor 
Almanya'daki ATP ve WTA turnuvalarında da kordaj servisi veriyor. Wilson , Pacific firmasından bu adamı yakın tarihte transfer etmiş.  
 
Herkese bol tenisli günler
 
Korcan Erkam
 

>>> BU YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

  • TENİSİN GELECEĞİ
  • 12 Aralık 2008 Hürriyet gazetesi ..
  • Avusturalya Açık Tenis Turnuvasının Tarihçesi
  • Avusturalya Açık dan...
  • ÇOCUK VE TENİS
  • Mucize Çocukların Sonu mu?
  • İstanbul Teniste Dünya Yıldızı Oldu!
  • YAZ OKULLARI