banner
 

 » Üyelik Sistemi
 » Avantajlar
 » 24 Kasım Eğitimciler
 » 14 Mart Tıp Tenis Turnuvası
 » Öğrenci Kupası
 » Expat Tennis Cup
 » Açık Alanya Tenis Turnuvası
 » Kayak
 » Dalış
 » Off-Road
 » Karting
 » Rüzgar Sörfü
 » Su Sporları
 » Yaz Okulu
 » Kış Okulu
 » Performans Tenisi
 » Bireysel Ders
 » Grup Dersi
 » Partnerlik
 » İletişim Bilgileri
      Antrenörlerimiz
      Okul Sporları
      İnsan Kaynakları
      Başvurular
    ANKET

Hangi marka raket kullanıyorsunuz
Prince
Wilson
Babolat
Dunlop
Head
Völkl
Yonex
Fischer
Diğer

Bu ankete 850 kişi katıldı

    SAYAÇ
 Ziyaretçi : 1351890
  Ip : 18.212.120.195
  Online  

 
YAZARLARIMIZ
 
TENİS
Ahmet SÖNMEZ
ÇOCUK VE TENİS

TENİS VE ÇOCUK..

Okullar çocuklarımızın sosyalleşmesi konusunda çoktan sınıfta kaldığı tartışılmaz artık. Çocuklarımız yarış atı modun da yaşıyorlar hayatı. Ama sadece akademik boyutta bu yarış. Sosyalleşme adına (spor, sanat kültürel etkinlik) maalesef gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. Dershaneler ve etüt merkezlerinin sayıları ile spor kulüpleri ve sanat akademilerinin sayılarını kıyaslarsak; yada çocuklarımızın bilgisayar ve TV karşısında geçirdikleri zamanı spora ayırdıkları zamanla kıyaslarsak  asosyal bir neslin yetişmekte olduğunu görürüz. Çocuklarımızın sosyalleşmesi için en önemli aktivitelerden biriside  TENİS dir.

Çocuklarımız için NEDEN TENİS?

Tenis, futbol gibi sokakta iki taş arasında başlanabilecek bir spor değildir. Yani mekan özgürlüğü sınırlıdır. Bundan dolayı sokaktaki olumsuzluklardan arındırılmış güvenli ve sağlıklı ortamda spor yapmaktadırlar.

Tenis disiplinli olmayı öğretir. Çocuğunuzun uyku,  beslenme kısaca  gününü yani hayatını disipline eder. Uykusuz geçen bir geceden yada yapılmamış bir kahvaltıdan sonra ki antrenmanın verimsiz veya müsabakasının kötü geçeceğini bildiği için bunlara dikkat eder.

Takım sporlarında olduğu gibi başarısızlığı ve sorumluluğu başkalarına yıkamazsınız. Müsabakalarda mola alıp yanlışlarınız yada stratejinizi düzeltecek bir antrenör yoktur. Kortta yalnızsınızdır; galibiyet ya da mağlubiyetin tek sorumlusu sizsinizdir. Bu şekilde, kararlarınızın arkasında durmayı ve sonuçlarıyla yaşayabilmeyi öğretir.

Tenis, tepkileri kontrol edebilmeyi öğretir. Kendinize ne kadar kızsanız da tenis, kuralları gereğince zarafetinizi ve centilmenliğinizi korumanız gereken bir spordur. Net e çarpan toptan sonra alınan puan karşılığında “pardon “ denilmesi gerektiğini yada müsabaka bittikten sonra kazansa da kaybetsen  de  rakibi tebrik etmek, hakeme de teşekkür etmek gerektiğini, ne kadar çok sinirlenseniz de raketi yere atmamak gerektiğini öğretir.

Tenis, hızlı, zamanında ve doğru karar vermeyi öğretir. Kortta top müthiş bir süratle size doğru gelirken, düşünecek çok vaktiniz yoktur. Yanlış karar verdiğinizde,  puan kaybeder bedelini ödersiniz. Çocuğunuz teniste kazandığı bu davranışı iş hayatına da indirgeyecektir. Trafikte son anda kaza yapmaktan kurtulduğum her an iyi ki TENİS oynuyor KAYAK yapıyorum diye düşünmüşümdür.

Tenisin çocuklarımızın fiziksel gelişimine etkisi tartışılmaz. Bilgisayar ve TV karşısında bozulan  postür yapısının düzelmesine yardımcı olacaktır.   Kişilerin fiziksel yapısı yaptığı sporlara göre şekillenir. Haltercilerin boyunun kısa olması, basketçilerin uzun olması gibi. Tenisçilerde ise bütün kaslar çalışması kaynaklı fit bir gelişim olur.

Dikkat ve algı zayıflığı, konsantrasyon sorunu olan çocuklara doktorlar tenis önermektedir. Çünkü tenis oynarken düşündüğünüz tek şey topa nasıl vuracağınızdır.

Tenisin faydaları konusunda  bu örnekler çoğaltılabilir.

Tenisin Başlama yaşı?

En erken 5 yaşında tenis ile tanışılmalıdır. 5 yaş çocukları motor beceri yetisi olarak tenisi oynayabilecek durumda değildir. Dolayısı ile bu yaşta başlanılırsa tenis; oyun şeklinde   eğlendirmeye ve tenisi sevdirmeye yönelik olmalı. Eğer dikkat edilmezse çocuk tenisi beceremediği için tenise küsecektir ve bir daha eline raketi almayacaktır. Amaç performans tenisi ise en geç 8 yaşına kadar başlanmalıdır.

TENİS MALZEMELERİ?

Raket seçimi çok önemlidir. Çocuğun boyu ve  parmak uzunluğuna göre değişiklik gösterir. Bunun için mutlaka antrenörden yardım alınmalıdır. Spor mağazalarında ki satış elemanları maalesef bu konuda yetersizdir. 8 yaş çocuğu için 25 yaşın kullanacağı raketlerin alındığına çok şahit olduk. Tenis ayakkabısı da çok önemlidir. Çocuklarınızın beğendiği ayakkabıyı değil tenis için uygun ayakkabı seçilmelidir.  Spor mağazalarında sadece tenis için üretilmiş ayakkabılar bulabilirsiniz.

TENİS KULÜPLERİ VE ÖĞRETMENLERİ

Çocuğunuza eğitim alacağınız yer mutlaka kurumsal bir yer olmasına dikkat ediniz. Çünkü kurumsal yerler belgesiz ve kendisini yetiştirmemiş antrenörler çalıştıramazlar. Maalesef işsizlik sorunundan dolayı Site yada mahalle aralarında bir top sepeti ve raket alan birileri  tenis öğretmeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda mutlaka sertifikalı olup olmadığına dikkat edilmeli. Maalesef sadece akademi çıkışlı antrenörler de öncesinde tenisle ilgilenmemişlerse yetersiz olabiliyorlar. Ayrıca yaş seviyesine uygun tenis topları (yumuşak top) kullanımı çok önemlidir.

 

Ahmet SÖNMEZ

Alanya Tenis ve Rekreasyon Kulübü

www.alanyatenis.com

Ahmet@ alanyatenis.com


>>> BU YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

  • TENİSİN GELECEĞİ
  • 12 Aralık 2008 Hürriyet gazetesi ..
  • Avusturalya Açık Tenis Turnuvasının Tarihçesi
  • Avusturalya Açık dan...
  • RAKET SAPI HAKKINDA .....
  • Mucize Çocukların Sonu mu?
  • İstanbul Teniste Dünya Yıldızı Oldu!
  • YAZ OKULLARI