banner
 

 » Üyelik Sistemi
 » Avantajlar
 » 24 Kasım Eğitimciler
 » 14 Mart Tıp Tenis Turnuvası
 » Öğrenci Kupası
 » Expat Tennis Cup
 » Açık Alanya Tenis Turnuvası
 » Kayak
 » Dalış
 » Off-Road
 » Karting
 » Rüzgar Sörfü
 » Su Sporları
 » Yaz Okulu
 » Kış Okulu
 » Performans Tenisi
 » Bireysel Ders
 » Grup Dersi
 » Partnerlik
 » İletişim Bilgileri
      Antrenörlerimiz
      Okul Sporları
      İnsan Kaynakları
      Başvurular
    ANKET

Hangi marka raket kullanıyorsunuz
Prince
Wilson
Babolat
Dunlop
Head
Völkl
Yonex
Fischer
Diğer

Bu ankete 850 kişi katıldı

    SAYAÇ
 Ziyaretçi : 1351897
  Ip : 18.212.120.195
  Online  

 
YAZARLARIMIZ
 
TENİS
Ahmet SÖNMEZ
İstanbul Teniste Dünya Yıldızı Oldu!

İstanbul Teniste Dünya Yıldızı Oldu!

Dünyada kadın tenisinin en prestijli turnuvası “TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul”, dünya otoritelerinin yüksek seviyede beğenilerini kazanarak takdire şayan bir şekilde başarıyla tamamlandı. Turnuva sırasında ülke olarak zor günler yaşadık. Milletimiz şehitlerimiz için ağladı, arkasından Van depremini yaşadık, milletimizin başı sağ olsun ve geçmiş olsun. Sevineceğimiz olgu ise, memleketin her köşesinden yükselen metanetli ve çözüm odaklı bir birliktelik adeta toplumsal bir sinerji oluşturmuştur. Dünya yıldızları milletimize destek olup acılarımızı paylaştı. Hep birlikte deprem bölgesine maddi yardım yaptılar ve siyah bantlarla maçlarına çıktılar. Devlet büyüklerimiz, gelişen acı olaylar sebebi ile de programlarını iptal etmek zorunda kaldılar. Sadece şampiyonayı değil, tüm programlarını yeniden düzenlemek durumunda kaldılar. Şampiyonanın mütevazı, ama çok başarılı bir organizasyon ile sona ermesi ve yüreklere bir nebze de olsa su serpmesi ve tüm ulusumuzun dünyaya karşı gurur kaynağı olması da ayrıca güzeldi.

Turnuvaya ilk gelen oyuncu Maria Sharapova oldu. Şampiyona öncesi İstanbul’a erken gelerek bir sürpriz yaptı. Daha önce yakından takip ettiğim Sharapova beni çok şaşırttı. Daha önce gülmeyen ve herkese mesafe koyan bir şampiyondu. Maçlar başlamadan önce antrenman kortunda ise tam tersi bir Sharapova vardı. Top toplayıcı görevi yapan alt yapı oyuncuları ile tenis oynadı ve herkese gülümsedi. Söylenenlerin aksine İstanbul’u seviyor ve serbestçe gezip alışveriş yapmaktan çok mutlu. Ne diyelim bir masal şehri İstanbul, herhalde onu da kendine aşık etti.

Turnuva sırasında haksız yazılar da gündeme geldi. Hayatım sporla geçti, yıllardır tenis antrenörlüğü ve spor yöneticiliği görevlerini yaptım. Birçok sosyal projede yer aldım. Tenise nasıl katkım olabilir, çorbada benim de tuzum olsun diye televizyon, gazete, dergi v.s hep içinde oldum. Uzun yıllardır her yazarın yazısını ve haberini özenle takip ederim. Özellikle de gazetecilik camiasında kabul görmüş kişileri daha dikkatli takip ederim ve onlar bir hata yaptığında örnek olmaları gerektiği için düzeltmesini beklerim. Hıncal Uluç’la ilgili bir yazı yazmak ya da cevap vermek istesem sağdan soldan hemen ne yapıyorsun, “Hıncal hata yapsa da sakın sataşma” diyorlar. Sataşma gibi bir derdim yok, haddimi de bilirim. Sadece insan yanılgıları fark ettirip doğruları eklemek istiyor. Bence, Hıncal Uluç şapkayı çıkarıp önüne koymalı ve tenisçilere bir özür borçludur. Özgürce fikirlerimi yazmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Hıncal Uluç’un bir yazısında dünya kadın tenisinin en prestijli turnuvası TEB BNP Paribas WTA Championships için “Organizasyon iyi değil, Sharapova’dan kimsenin haberi yok, seyirci yok” diye bir yazı kaleme almıştı. Bu yazıya cevaben doğruları sıralarsak; Sharapova’dan herkesin haberi vardı ve basında sürekli yer aldı. Organizasyonu da dünya otoriteleri ve yetkililer çok başarılı buldu. Seyirci ise rekor kırdı. Bir büyük ulusal gazetede Sharapova ile ilgili yanlış haber çıktı ve anında Sharapova tarafından reddedildi. Haber atlatayım, farklı yazayım derken yanlışın içinde hapsolunmamalı. Herkes doğru araştırıp dünyanın alkışladığı bir organizasyonun hakkını teslim etmelidir. En güzel cevap en yetkili ağızlardan geldi. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Francesco Ricci BittiTEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul için “Çok iyi bir turnuva organize ettiniz, 10 üzerinden 9,5 veriyorum. Organizasyon müthişti, salonu doldurmayı başardınız. Birçok oyuncuyla konuştum, çok mutlular. Bu sınavı çok iyi bir dereceyle geçtiniz'' dedi. Aslında tüm veriler muhteşemdi.

Türkiye, Tenis Federasyonunun müthiş başarılı organizasyonu çerçevesinde Petra Kvitova'nın (Finalde Victoria Azarenka'yı eledi.) şampiyonluğuyla noktalanan TEB BNP Paribas WTA Championships ile yeni bir çağa imza attı. TTF Türk Tenisi ve sporu adına, Türkiye’mizi gururla temsil etti... Üst düzey yöneticiler önümüzdeki yılın çok daha güzel olacağını belirttiler. İstanbul'da şampiyonluğu elde eden Kvitova, 1 milyon 750 bin dolar, finalde rakibi olan Azarenka ise 775 bin dolar para ödülü kazandı. Toplamda 75 bine yakın seyirci sayısı ile 2020 Olimpiyat adaylığı için çok önemli bir mesafe kat etti. Organizasyon muhteşem başarısı ve seyirci sayısı ile, başta WTA yetkilileri olmak üzere tüm dünyayı şaşkına çevirdi.  Tenis Federasyonu, ‘Herkese Türkler bu işi çok iyi yaptı’ dedirtti. Tek ve çift kategorilerinin finallerinde 14 bine yakın seyirci salonda yerini aldı. Yaklaşık 2 bin seyirci de bilet bulamadı. Toplamda 70 bin seyirci sürekli salonda yerini aldı. Ön sıra biletleri karaborsada bin liraya kadar yükseldi. Bu öyle muhteşem bir sahneydi ki, futbolun devleri dahi aynı gün 10 bin seyircinin üstüne çıkamadılar. Maria Sharapova ve Caroline Wozniacki gibi dünya starları erken elenmesine rağmen, aynı gün futbol ve son dünya basketbol şampiyonasının rekorları da kırılmış oldu. Bir rekor da İpek Şenoğlu’ndan, Grand Slam’da ilk Türk oyuncumuz olarak tarihe geçen Şenoğlu dünya şampiyonu kızların her türlü ihtiyacından sorumlu olarak ve aynı zamanda turnuvanın tanıtımı için televizyon programını yaparak güzel ve başarılı bir ev sahipliği yaptı.

Maçlar dünyanın en ünlü kanallarından sürekli canlı olarak yayınlandı. Bu yayın saatlerinin piar değerleri organizasyon için yapılan üç yılın tüm harcamalarının kat be kat çok üstünde yer almaktadır. Tüm dünyada inanılmaz bir Türkiye tanıtımı yapılmıştır. Gelen yetkililerin ve oyuncuların üst düzeyde ağırlanmaları ve çok memnun ayrılmaları da ayrıca bir reklam oluşturacaktır. Tüm dünyada toplam 300 milyona yakın izleyicinin maçları izlediği belirtiliyor. Seyirci gurur kaynağımız oldu. WTA Başkanı Stacey Allaster’in seyirci için “Keşke sizleri giderken yanımızda götürebilsek” ifadeleri ise, Türk seyircisinin teniste ne kadar muhteşem olduğunun ispatıydı. Bu kadar çok masraf yapılmamalıydı diye düşünenlere bu tablo detaylı olarak izah edilebilir. Bütün bu tablolar başlı başına tarih yazmaya yeterlidir.

Kortta “İstanbul” yazısını da hep birlikte gördük. Uluslararası milli hakemimiz Toygar Alagöz yönetimindeki çizgi hakemlerimiz ve ball boylarımız (Top toplayıcı alt yapı oyuncuları) herkesin takdirini kazanan bir performans sergilediler. TSYD, Emniyet Teşkilatı, Özel Güvenlik ve adını sayamadığımız daha birçok görevli işlerini çok iyi yaptılar ve tabi ki en büyük oyuncu olan seyirciler. Salonu kusursuz dolduran seyirciye de sonsuz teşekkürler... Herkes “Muhteşemdi” kelimesini yürekten kullanıyordu.

Şampiyona öncesi, Tenis Federasyonu oyuncuların gelişimi ile ilgili gurur duyulacak bir tablo ortaya çıkarmıştır. Bu başarı Tenis Federasyonunun kendi iç kaynaklarını kullanmadan tamamen sponsor desteği ile sağlanmıştır. Türkiye, 10.000 $ ve üzeri ödüllü uluslararası turnuvalarda önümüzdeki sezon (2012) dünya birinciliğini elde etmiştir. İki yıl öncesine kadar yılda 13 turnuva düzenlenirken bugün bu sayı bir sezonda 104 turnuvaya ulaşmıştır. Bu sayede kendi oyuncularımız hem ülkemizde hem de ülke dışında daha çok turnuva oynamakta ve dereceler elde etmektedir. Tüm bu çalışmaların paralelinde tenis, izlenme rekoru kırarak dünyada ve Türkiye’de yayın akışında spor branşları içinde üçüncü olmuştur. WTA Championships ile birlikte vizyon ve misyon artarak devam edecektir. Yazılı ve görsel basın yöneticileri bu veriler karşısında tenise her geçen gün daha çok yer vermek zorunda kalacaktır.

Bu muhteşem organizasyon için gece gündüz çalışan, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, Başkan Vekili Cengiz Durmuş, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü ve TTF Yönetim Kurulu Üyesi Osman Tural, yabancı konuklardan organizasyonla ilgili övgü dolu çok güzel şeyler duymalarının kendilerini mutlu ettiğini söylediler. Şampiyonada hummalı bir şekilde çalışan yönetim kurulu üyeleri Gökhan Dönmez, Erkan Naibi ve Ayhan Akgül’de yorulan ekiplerin içinde oldular. 

Türkiye Tenis Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Spor A.Ş Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin’i de yürekten kutlamak gerekiyor. Harcanan para ve imkânın akla hayale gelmeyecek kadar fazlası ile tüm dünyaya inanılmaz bir Türkiye reklamı yaptılar. WTA Championships başarısıyla tüm dünyaya olimpiyatları çok rahatlıkla yapabileceğimizi gösterdik. Kesin olan şu ki, “İstanbul Teniste Dünya Yıldızı oldu…” Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ve kalpten şükranlarımızı sunuyoruz

>>> BU YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

  • TENİSİN GELECEĞİ
  • 12 Aralık 2008 Hürriyet gazetesi ..
  • Avusturalya Açık Tenis Turnuvasının Tarihçesi
  • Avusturalya Açık dan...
  • RAKET SAPI HAKKINDA .....
  • ÇOCUK VE TENİS
  • Mucize Çocukların Sonu mu?
  • YAZ OKULLARI