banner
 

 » Üyelik Sistemi
 » Avantajlar
 » 24 Kasım Eğitimciler
 » 14 Mart Tıp Tenis Turnuvası
 » Öğrenci Kupası
 » Expat Tennis Cup
 » Açık Alanya Tenis Turnuvası
 » Kayak
 » Dalış
 » Off-Road
 » Karting
 » Rüzgar Sörfü
 » Su Sporları
 » Yaz Okulu
 » Kış Okulu
 » Performans Tenisi
 » Bireysel Ders
 » Grup Dersi
 » Partnerlik
 » İletişim Bilgileri
      Antrenörlerimiz
      Okul Sporları
      İnsan Kaynakları
      Başvurular
    ANKET

Hangi marka raket kullanıyorsunuz
Prince
Wilson
Babolat
Dunlop
Head
Völkl
Yonex
Fischer
Diğer

Bu ankete 641 kişi katıldı

    SAYAÇ
 Ziyaretçi : 1027856
  Ip : 54.92.172.79
  Online  

 
YAZARLARIMIZ
 
TENİS
Ahmet SÖNMEZ
09.06.2014
YAZ OKULLARI

 

 

YAZ OKULLARI

 

             Çocuklarımız bütün yıl okullarda akademik bilgi yüklemesi ile karşı karşıyalar. okuldan sonra etüd merkezi, dershane, özel ders, ödevlerle boğuşmaktadırlar. Akademik yüklenmenin ağır olduğu eğitim sistemimizde maalesef asosyal bir nesil yetişiyor. 3 dereceden iki bilinmeyen bir denklemi hiç zorlanmadan çözen ama düz çizgide koşamayan  okul bahçesinde yürür iken birbirine çarpan bir öğrencilerimiz var maalesef. Okullar bu konuda çoktan sınıfta kalmış durumda.  Etüt merkezleri,  dershane sayıları ile spor sanat merkezlerini kıyaslarsanız özel sektöründe çok bir şey yapmadığını görebiliriz.

        

           Yaz tatilinde  3 aylık bir dönem var. Bu dönem iyi bir planlama yapılabilirse çocuklarımız sosyalleşmesi için çok verimli olabilir. Bu planlama konusunda yaz okulları iyi değerlendirilmelidir. Yaz okulları çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.  Spor, dil, sanatsal faaliyetler, müzik ,resim,  satranç vs.

 

         Özellikle spor amaçlı yaz okulları nasıl seçilmeli, ebeveynler yaz okulu seçerken nelere dikkat etmelidirler.

            Öncelikle ebeveynler çocuklarına kazandırmayı planladıkların spor branşına yada branşlarına karar vermeleri gerekmektedir. . Ebeveyn spor branşını karar verir iken çocuğunun yaş ve gelişim durumunu, kazanmasını istediği davranış, çocuğun isteği göz önüne alınmalıdır. Bu seçimi yaparken mutlaka çocuğunuz ile düşüncenizi paylaşmalı, birlikte onaylamanız gerekir. Örneğin dikkat dağınıklığı olan bir çocuğu tenis yada eskrim branşına yönlendirmesi gerekir. Dikkat dağınıklığı olan bir çocuk kendisi için tenisin yaralı olacağını düşünemez.  Ebeveyn bu konuda çocuğu bilinçli bir şekilde yönlendirip ikna etmesi gerekir.

            Eğitim kadrosu önemli konudur. Eğitmenlerin mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından verilmesi ve, deneyim düzeyleri, eğitim kökenleri sorgulanmalıdır.  Bunun için kurumsal olan işletmelerin kadroları sertifikalı konusunda uzman kişiler olmak zorundadır.

 

            Yaz okulları grup faaliyetidir. Oluşturulan grubun homojen olması çok önemlidir. Çocukların motor beceri, yaş, spor becerileri birbirine yakın olması gerekiyor.

Örneğin tenis için en fazla 5 kişilik grup yaş seviyeleri aynı, tenis yaşları da aynı olması gerekir. Daha önceden tenis oynamış bir gruba yeni başlayan bir öğrenci alınırsa yeni başlayan öğrenci diğerleri gibi oynayamayacağından her ne kadar Yeni başlayan öğrenciye diğer arkadaşlarının önceden başlamış olması anlatılsa da o öğrenci bunu algılayamayacak tenise  küsecek bir daha oynamayacaktır.

1.sınıf öğrencisi ile 4. sınıf öğrencisi aynı grupta oynuyorsa bu tam bir faciadır. Çünkü motor beceri düzeyleri algı düzeyleri çok farklıdır. Böyle bir grup aktivitede olmak zaman kaybından başka bir şey değildir.

      Yaz okullarının yapıldığı fiziksel imkanlar çok önemlidir. Örneğin yüzme için havuzun hijyeni ve Hepatit A aşısı sorgulanmalıdır. Tenis için zeminin toprak ya da akrilik olması gibi. Soyunma odaları, duş olması ve bunların hijyeni önemlidir. Kullanılan spor araçlarının çeşitliliği ve yeterliliği çok önemlidir.                                    

  Bir diğer önemli nokta da yaz okulunda ikram edilen yemektir. Okul dönemince çocuğunuzun ne ile besleneceği, beslenme programı hatta varsa haftalık yemek programı öğrenilmelidir.

Yaz okulu seçiminde lokasyon önemlidir.  Servis ve ulaşım seçenekleri bir diğer önemli ve seçim kriterinizi belirleyecek konu olmalıdır.

İlgili spor branşını için malzeme seçimi çok önemlidir. Ebeveynler malzeme almadan önce doğru ve amaca uygun malzeme almak için mutlaka antrenörden ön bilgi almalarını öneririz.

Öğrencinin bir spor çantası olması çantanın içersinde spora yönelik ekipmanın dışında havlu yedek çamaşır, şapka, atlama ipi, su, enerji kaybı ihtimali için bir parça çikolata, ceviz içi, badem içi kayısı kurusu vs olabilir.

 

       Şunu unutmayalım ki tenis en iyi tenis kulübünde,  yüzme en iyi yüzme kulübünde yani her branş konusunda uzman bu işi profosyonel yapan kurumlarda öğrenilir. Daha sonra bu konuda bulunduğunuz bölgede ilgili branşı kurumsal olarak yapan kurumlara göndermenizi öneririz. Çünkü kurumsal yapılar güvenlik sağlık hijyen, eğitimli personel gibi faktörleri tamamlamıştır.  Eğer farklı alanlarda eğitim alıyorsanız mutlaka eğitmenden sertifika sormalarını öneririm.

 

                                                                                                      Ahmet SÖNMEZ

                                                                                          Alanya Tenis Kulübü Başkanı

                                                   E posta: ahmet@alanyatenis.com


>>> BU YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

  • TENİSİN GELECEĞİ
  • 12 Aralık 2008 Hürriyet gazetesi ..
  • Avusturalya Açık Tenis Turnuvasının Tarihçesi
  • Avusturalya Açık dan...
  • RAKET SAPI HAKKINDA .....
  • ÇOCUK VE TENİS
  • Mucize Çocukların Sonu mu?
  • İstanbul Teniste Dünya Yıldızı Oldu!