banner
 

 » Üyelik Sistemi
 » Avantajlar
 » 24 Kasım Eğitimciler
 » 14 Mart Tıp Tenis Turnuvası
 » Öğrenci Kupası
 » Expat Tennis Cup
 » Açık Alanya Tenis Turnuvası
 » Kayak
 » Dalış
 » Off-Road
 » Karting
 » Rüzgar Sörfü
 » Su Sporları
 » Yaz Okulu
 » Kış Okulu
 » Performans Tenisi
 » Bireysel Ders
 » Grup Dersi
 » Partnerlik
 » İletişim Bilgileri
      Antrenörlerimiz
      Okul Sporları
      İnsan Kaynakları
      Başvurular
    ANKET

Hangi marka raket kullanıyorsunuz
Prince
Wilson
Babolat
Dunlop
Head
Völkl
Yonex
Fischer
Diğer

Bu ankete 850 kişi katıldı

    SAYAÇ
 Ziyaretçi : 1351876
  Ip : 18.212.120.195
  Online  

 
YAZARLARIMIZ
 
HÜRRİYET GAZETESİ
Engin KRATZER
Engin KRATZER

SON yıllarda senior tenisi (eski deyimiyle, veteran) önemli ölçüde gelişti ve gelişiyor.

Öyle ki, bazı senior turnuvalarda kadınlı erkekli, 1000 kişiyi aşan katılımlar oluyor
Dünya senior ferdi ve takım şampiyonlarının ekim ayında Antalya'da olması bu ilgiyi daha da artırıyor. Artık 10 binlerle telaffuz edilen seniorlar, sosyal ve sportif açıdan tenisin gelişmesinde etkili oluyorlar. Daha da önemlisi, senior anne ve babaların çocuklarını tenise yönlendirmesi. Böylece tenisimizin tabanı da genişliyor.

Büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri de bu camiada raket sallıyorlar. Fakat ne yazık ki, performans tenisinin en büyük maddi kaynağını oluşturmaları gerekirken, ortada fazla bir şey yok.

Profesyonel sistem

Almanya, Avrupa'nın hatta dünyanın en güçlü senior organizasyonlarına sahip. Milyonlarca Euro'luk sektör Almanya Tenis Federasyonu çatısı altında bir holding şeklinde yönetiliyor. Federasyonun maaşlı profesyonel yöneticileri, tenis oynayan şirket sahipleri, CEO ve genel müdürlerle sürekli temas halinde.

Amaç, Alman tenisine yeni sponsorlar bulmak. Sistem başarılı işliyor. Bizde ise böyle anlayış, plan ve program maalesef yok. Federasyonumuzun, bu anlamda maaşlı bir pazarlama veya halkla ilişkiler ekibi bulunmuyor.

Hatır-gönül işleri

Bugün birkaç önemli kuruluş, birkaç sporcumuzu uluslararası standartlarda destekliyorlar. Ama bu da binbir rica ve yakın ilişkiler sonunda sağlanıyor. Bir de yine hatır-gönülle zaman zaman destek olanlar var. Ne yazık ki, senior tenisimizin performans tenisine olması gereken katkıları çok yetersiz kalıyor. Bunun nedeni de; gençliğinde tenis oynayıp, onun sayesinde kariyer yapan ve hala camianın içinde olan birçok ismin vefa borcunu ödemekten kaçınması. Sadece kendi oynadıkları tenisi düşünüyorlar.

Federasyonun web sitesi

Performans tenisine gelince... Birçok tenisçimiz değişik ülke ve kategorilerde uluslararası turnuvalara katılıyor. Tenis meraklıların bu tenisçilerimizin nerede, kiminle, ne zaman oynadıklarını takip etmeleri neredeyse imkansız.

Pemra Özgen, İpek Şenoğlu, Çağla Büyükakçay, Eylül Benli, Tuğçe Doğan, Dilara Yurtkuran, Melis Sezer, Marsel İlhan, Tuna Altuna, İlhan Mutlu ve diğerlerine ait haberleri kısmen gazetelerde bazen tesadüfen öğreniyoruz. Tenis internet gruplarında ve sitelerinde haberlere rastlıyoruz, ama yetersiz.

Türk Tenis Federasyonu acilen kendi web sitesinde uluslararası alanda turnuva oynayan tenisçilerimizin güncel maç sonuçlarını, hangi müsabakalarda oynadıkları ve dünya klasmanlarını takip edebileceğimiz bir hizmet sağlamalı. Böylece www.ttf.org.tr sitesi de aktiflik kazanır.>>> BU YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

  • Eknomik Kriz ve Tenis
  • BAYAN ve ERKEKLERDE ÖDÜL
  • Marsel İLHAN